aimeos-core - en to tr translation catalogue (186 entries)

en: aa
tr: Afarca

en: ab
tr: Abhazca

en: ae
tr: Avestçe

en: af
tr: Afrikanca

en: ak
tr: Akan

en: am
tr: Amharca

en: an
tr: Aragonca

en: ar
tr: Arapça

en: as
tr: Assamca

en: av
tr: Avarca

en: ay
tr: Aymaraca

en: az
tr: Azerice

en: ba
tr: Başkurtça

en: be
tr: Beyaz Rusça

en: bg
tr: Bulgarca

en: bh
tr: Biharice

en: bi
tr: Bislama

en: bm
tr: Bambara

en: bn
tr: Bengalce

en: bo
tr: Tibetçe

en: br
tr: Bretonca

en: bs
tr: Boşnakça

en: ca
tr: Katalanca

en: ce
tr: Çeçence

en: ch
tr: Chamorro

en: co
tr: Korsikaca

en: cr
tr: Cree

en: cs
tr: Çekçe

en: cu
tr: Kilise Slavcası

en: cv
tr: Çuvaşça

en: cy
tr: Galce

en: da
tr: Danca

en: de
tr: Almanca

en: dv
tr: Maldivce

en: dz
tr: Dzongkha

en: ee
tr: Ewe

en: el
tr: Yunanca

en: en
tr: İngilizce

en: eo
tr: Esperanto

en: es
tr: İspanyolca

en: et
tr: Estonca

en: eu
tr: Baskça

en: fa
tr: Farsça

en: ff
tr: Fula

en: fi
tr: Fince

en: fj
tr: Fijice

en: fo
tr: Faroece

en: fr
tr: Fransızca

en: fy
tr: Frizce

en: ga
tr: İrlandaca

en: gd
tr: İskoç Galcesi

en: gl
tr: Galiçyaca

en: gn
tr: Guarani

en: gu
tr: Gucerat

en: gv
tr: Manksça

en: ha
tr: Hausaca

en: he
tr: İbranice

en: hi
tr: Hintçe

en: ho
tr: Hiri motu

en: hr
tr: Hırvatça

en: ht
tr: Haiti Creole

en: hu
tr: Macarca

en: hy
tr: Ermenice

en: hz
tr: Hereroca

en: ia
tr: İnterlingua

en: id
tr: Endonezyaca

en: ie
tr: Interlingue

en: ig
tr: Igbo

en: ii
tr: Yi

en: ik
tr: Inupiak

en: io
tr: İdo

en: is
tr: İzlandaca

en: it
tr: İtalyanca

en: iu
tr: İnuitçe

en: ja
tr: Japonca

en: jv
tr: Cavaca

en: ka
tr: Gürcüce

en: kg
tr: Kongoca

en: ki
tr: Kikuyu

en: kj
tr: Kuanyama

en: kk
tr: Kazakça

en: kl
tr: Grönlandca

en: km
tr: Khmerce

en: kn
tr: Kannadaca

en: ko
tr: Korece

en: kr
tr: Kanuri

en: ks
tr: Keşmirce

en: ku
tr: Kürtçe

en: kv
tr: Komi

en: kw
tr: Kernevekçe

en: ky
tr: Kırgızca

en: la
tr: Latince

en: lb
tr: Lüksemburgca

en: lg
tr: Luganda

en: li
tr: Limburgca

en: ln
tr: Lingala

en: lo
tr: Laoca

en: lt
tr: Litvanca

en: lu
tr: Luba-Katanga

en: lv
tr: Letonca

en: mg
tr: Malgaşça

en: mh
tr: Marshall

en: mi
tr: Maorice

en: mk
tr: Makedonca

en: ml
tr: Malayalam

en: mn
tr: Moğolca

en: mo
tr: Moldovaca

en: mr
tr: Marathi

en: ms
tr: Malayca

en: mt
tr: Maltaca

en: my
tr: Birmanya

en: na
tr: Nauruca

en: nb
tr: Norveççe Bokmal

en: nd
tr: Kuzey Ndebele

en: ne
tr: Nepalce

en: ng
tr: Ndonga

en: nl
tr: Flemenkçe

en: nn
tr: Norveççe Nynorsk

en: no
tr: Norveççe

en: nr
tr: Güney Ndebele

en: nv
tr: Navajo

en: ny
tr: Çevaca

en: oc
tr: Oksitanca

en: oj
tr: Ojibva

en: om
tr: Oromo

en: or
tr: Oriya

en: os
tr: Osetçe

en: pa
tr: Pencapça

en: pi
tr: Pali

en: pl
tr: Lehçe

en: ps
tr: Peştuca

en: pt
tr: Portekizce

en: pt_BR
tr: Portekizce (Brezilya)

en: qu
tr: Keçuva

en: rm
tr: Romansça

en: rn
tr: Kirundi

en: ro
tr: Rumence

en: ru
tr: Rusça

en: rw
tr: Ruandaca

en: sa
tr: Sanskritçe

en: sc
tr: Sardunyaca

en: sd
tr: Sindice

en: se
tr: Kuzey Sami

en: sg
tr: Sango

en: si
tr: Seylanca

en: sk
tr: Slovakça

en: sl
tr: Slovence

en: sm
tr: Samoaca

en: sn
tr: Shona

en: so
tr: Somalice

en: sq
tr: Arnavutça

en: sr
tr: Sırpça

en: ss
tr: Swati

en: st
tr: Sotho

en: su
tr: Sundaca

en: sv
tr: İsveççe

en: sw
tr: Svahilice

en: ta
tr: Tamilce

en: te
tr: Telugu

en: tg
tr: Tacikçe

en: th
tr: Taylandca

en: ti
tr: Tigrince

en: tk
tr: Türkmence

en: tl
tr: Tagalogca

en: tn
tr: Tsvana

en: to
tr: Tongan

en: tr
tr: Türkçe

en: ts
tr: Tsonga

en: tt
tr: Tatarca

en: tw
tr: Tvi

en: ty
tr: Tahitice

en: ug
tr: Uygurca

en: uk
tr: Ukraynaca

en: ur
tr: Urduca

en: uz
tr: Özbekçe

en: ve
tr: Venda

en: vi
tr: Vietnamca

en: vo
tr: Volapük

en: wa
tr: Valonca

en: wo
tr: Volofça

en: xh
tr: Zosa

en: yi
tr: Yidce

en: yo
tr: Yorubaca

en: za
tr: Zhuang

en: zh
tr: Çince

en: zu
tr: Zuluca
