aimeos-core - en to uk translation catalogue (249 entries)

en: AD
uk: Андорра

en: AE
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: AF
uk: Афганістан

en: AG
uk: Антигуа і Барбуда

en: AI
uk: Ангілья

en: AL
uk: Албанія

en: AM
uk: Вірменія

en: AO
uk: Ангола

en: AQ
uk: Антарктика

en: AR
uk: Аргентина

en: AS
uk: Американське Самоа

en: AT
uk: Австрія

en: AU
uk: Австралія

en: AW
uk: Аруба

en: AX
uk: Аландські острови

en: AZ
uk: Азербайджан

en: BA
uk: Боснія і Герцеговина

en: BB
uk: Барбадос

en: BD
uk: Бангладеш

en: BE
uk: Біл

en: BF
uk: Буркіна Фасо

en: BG
uk: Болгарія

en: BH
uk: Бахрейн

en: BI
uk: Бурунді

en: BJ
uk: Бенін

en: BL
uk: Острів святого Бартоломея

en: BM
uk: Бермудські острови

en: BN
uk: Бруней-Даруссалам

en: BO
uk: Багатонаціональна Держава Болівія

en: BQ
uk: Бонайре, Саба і Сінт-Естатіус

en: BR
uk: Бразилія

en: BS
uk: Багамські Острови

en: BT
uk: Бутан

en: BV
uk: Острів Буве

en: BW
uk: Ботсвана

en: BY
uk: Білорусія

en: BZ
uk: Беліз

en: CA
uk: Канада

en: CC
uk: Кокосові (Кілінг) острови

en: CD
uk: Демократична Республіка Конго

en: CF
uk: Центральноафриканська Республіка

en: CG
uk: Конго

en: CH
uk: Швейцарія

en: CI
uk: Кот-д'Івуар

en: CK
uk: Кука острови

en: CL
uk: Чилі

en: CM
uk: Камерун

en: CN
uk: Китай

en: CO
uk: Колумбія

en: CR
uk: Коста-Ріка

en: CU
uk: Куба

en: CV
uk: Кабо-Верде

en: CW
uk: Кюрасао

en: CX
uk: Різдва острів

en: CY
uk: Кіпр

en: CZ
uk: Чеська Республіка

en: DE
uk: Німеччина

en: DJ
uk: Джібуті

en: DK
uk: Данія

en: DM
uk: Домініка

en: DO
uk: Домініканська республіка

en: DZ
uk: Алжир

en: EC
uk: Еквадор

en: EE
uk: Естонія

en: EG
uk: Єгипет

en: EH
uk: Західна цукру

en: ER
uk: Еритрея

en: ES
uk: Іспанія

en: ET
uk: Ефіопія

en: FI
uk: Фінляндія

en: FJ
uk: Фіджі

en: FK
uk: Фолклендські (Мальвінські) острови

en: FM
uk: Мікронезія

en: FO
uk: Фарерські острови

en: FR
uk: Франція

en: GA
uk: Габон

en: GB
uk: Великобританія

en: GD
uk: Гренада

en: GE
uk: Грузія

en: GF
uk: Французька Гвіана

en: GG
uk: Гернсі

en: GH
uk: Гана

en: GI
uk: Гібралтар

en: GL
uk: Гренландія

en: GM
uk: Гамбія

en: GN
uk: Гвінея

en: GP
uk: Гваделупа

en: GQ
uk: Екваторіальна гвінея

en: GR
uk: Греція

en: GS
uk: Південна Георгія і Південні Сандвічеві острови

en: GT
uk: Гватемала

en: GU
uk: Гуам

en: GW
uk: Гвінея-Бісау

en: GY
uk: Гайана

en: HK
uk: Гонгконг

en: HM
uk: Острів Херд і острови Макдональд

en: HN
uk: Гондурас

en: HR
uk: Хорватія

en: HT
uk: Гаїті

en: HU
uk: Угорщина

en: ID
uk: Індонезія

en: IE
uk: Ірландія

en: IL
uk: Ізраїль

en: IM
uk: Острів Мен

en: IN
uk: Індія

en: IO
uk: Британська територія в Індійському океані

en: IQ
uk: Ірак

en: IR
uk: Ісламська Республіка Іран

en: IS
uk: Ісландія

en: IT
uk: Італія

en: JE
uk: Джерсі

en: JM
uk: Ямайка

en: JO
uk: Йорданія

en: JP
uk: Японія

en: KE
uk: Кенія

en: KG
uk: Киргизія

en: KH
uk: Камбоджа

en: KI
uk: Кірібаті

en: KM
uk: Коморські острови

en: KN
uk: Сент-Кітс і Невіс

en: KP
uk: Корейська Народно-Демократична Республіка

en: KR
uk: Республіка Корея

en: KW
uk: Кувейт

en: KY
uk: Кайманові острови

en: KZ
uk: Казахстан

en: LA
uk: Лаоська Народно-Демократична Республіка

en: LB
uk: Ліван

en: LC
uk: Сент-Люсія

en: LI
uk: Ліхтенштейн

en: LK
uk: Шрі-Ланка

en: LR
uk: Ліберія

en: LS
uk: Лесотто

en: LT
uk: Литва

en: LU
uk: Люксембург

en: LV
uk: Латвія

en: LY
uk: Лівія

en: MA
uk: Марокко

en: MC
uk: Монако

en: MD
uk: Республіка Молдова

en: ME
uk: Чорногорія

en: MF
uk: Сен-Мартен (заморське співтовариство Франції)

en: MG
uk: Мадагаскар

en: MH
uk: Маршалові острови

en: MK
uk: Македонія

en: ML
uk: Малі

en: MM
uk: М'янма

en: MN
uk: Монголія

en: MO
uk: Макао

en: MP
uk: Північні Маріанські острови

en: MQ
uk: Мартініка

en: MR
uk: Мавританія

en: MS
uk: Монтсеррат

en: MT
uk: Мальта

en: MU
uk: Маврикій

en: MV
uk: Мальдіви

en: MW
uk: Малаві

en: MX
uk: Мехіко

en: MY
uk: Малайзія

en: MZ
uk: Мозамбік

en: NA
uk: Намібія

en: NC
uk: Нова Каледонія

en: NE
uk: Нігер

en: NF
uk: Норфолк острів

en: NG
uk: Нігерія

en: NI
uk: Нікрагуа

en: NL
uk: Нідерланди

en: NO
uk: Норвегія

en: NP
uk: Непал

en: NR
uk: Науру

en: NU
uk: Ніуе

en: NZ
uk: Нова Зеландія

en: OM
uk: Оман

en: PA
uk: Панама

en: PE
uk: Перу

en: PF
uk: Французька Полінезія

en: PG
uk: Папуа-Нова Гвінея

en: PH
uk: Філіппіни

en: PK
uk: Пакистан

en: PL
uk: Польща

en: PM
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: PN
uk: Піткерн острова

en: PR
uk: Пуерто-Ріко

en: PS
uk: Держава Палестина

en: PT
uk: Португалія

en: PW
uk: Палау

en: PY
uk: Парагвай

en: QA
uk: Катар

en: RE
uk: Реюньон

en: RO
uk: Румунія

en: RS
uk: Сербія

en: RU
uk: Російська Федерація

en: RW
uk: Руанда

en: SA
uk: Саудівська Аравія

en: SB
uk: Соломонові Острови

en: SC
uk: Сейшельські Острови

en: SD
uk: Судан

en: SE
uk: Швеція

en: SG
uk: Сінгапур

en: SH
uk: Острову Святої Єлени, Вознесіння і Трістан-да-Кунья

en: SI
uk: Словенія

en: SJ
uk: Шпіцберген і Ян-Маєн

en: SK
uk: Словаччина

en: SL
uk: Сьєрра-Леоне

en: SM
uk: Сан-Марино

en: SN
uk: Сенегал

en: SO
uk: Сомалі

en: SR
uk: Суринам

en: SS
uk: Південний Судан

en: ST
uk: Сан-Томе і Прінсіпі

en: SV
uk: Сальвадор

en: SX
uk: Сінт-Мартен (територія Нідерландів)

en: SY
uk: Сирійська Арабська Республіка

en: SZ
uk: Свазіленд

en: TC
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: TD
uk: Чад

en: TF
uk: Французькі Південні території

en: TG
uk: Того

en: TH
uk: Таїланд

en: TJ
uk: Таджикистан

en: TK
uk: Токелау

en: TL
uk: Тимор-Лешті

en: TM
uk: Туркменістан

en: TN
uk: Туніс

en: TO
uk: Тонга

en: TR
uk: Туреччина

en: TT
uk: Тринідад і Тобаго

en: TV
uk: Тувалу

en: TW
uk: Тайвань

en: TZ
uk: Об'єднана Республіка Танзанія

en: UA
uk: Україна

en: UG
uk: Уганда

en: UM
uk: США Зовнішні Малі Острова

en: US
uk: Сполучені Штати

en: UY
uk: Уругвай

en: UZ
uk: Узбекистан

en: VA
uk: Ватикан (Святий Престол)

en: VC
uk: Сент-Вінсент і Гренадіни

en: VE
uk: боліваріанської Республіка Венесуела

en: VG
uk: Віргінські Острови (Великобританія)

en: VI
uk: Віргінські Острови (США)

en: VN
uk: В'єтнам

en: VU
uk: Вануату

en: WF
uk: Уолліс і Футуна

en: WS
uk: Самоа

en: YE
uk: Ємен

en: YT
uk: Майотта

en: ZA
uk: Південна Африка

en: ZM
uk: Замбія

en: ZW
uk: Зімбабве
