aimeos-core - en to sl translation catalogue (249 entries)

en: AD
sl: Andorra

en: AE
sl: United Arab Emirates

en: AF
sl: Afghanistan

en: AG
sl: Antigua and Barbuda

en: AI
sl: Anguilla

en: AL
sl: Albania

en: AM
sl: Armenia

en: AO
sl: Angola

en: AQ
sl: Antarctica

en: AR
sl: Argentina

en: AS
sl: American Samoa

en: AT
sl: Austria

en: AU
sl: Australia

en: AW
sl: Aruba

en: AX
sl: Åland Islands

en: AZ
sl: Azerbaijan

en: BA
sl: Bosnia and Herzegovina

en: BB
sl: Barbados

en: BD
sl: Bangladesh

en: BE
sl: Belgium

en: BF
sl: Burkina Faso

en: BG
sl: Bulgaria

en: BH
sl: Bahrain

en: BI
sl: Burundi

en: BJ
sl: Benin

en: BL
sl: Saint Barthélemy

en: BM
sl: Bermuda

en: BN
sl: Brunei Darussalam

en: BO
sl: Bolivia, Plurinational State of

en: BQ
sl: Bonaire, Sint Eustatius and Saba

en: BR
sl: Brazil

en: BS
sl: Bahamas

en: BT
sl: Bhutan

en: BV
sl: Bouvet Island

en: BW
sl: Botswana

en: BY
sl: Belarus

en: BZ
sl: Belize

en: CA
sl: Canada

en: CC
sl: Cocos (Keeling) Islands

en: CD
sl: Congo, the Democratic Republic of the

en: CF
sl: Central African Republic

en: CG
sl: Congo

en: CH
sl: Switzerland

en: CI
sl: Côte d'Ivoire

en: CK
sl: Cook Islands

en: CL
sl: Chile

en: CM
sl: Cameroon

en: CN
sl: China

en: CO
sl: Colombia

en: CR
sl: Costa Rica

en: CU
sl: Cuba

en: CV
sl: Cape Verde

en: CW
sl: Curaçao

en: CX
sl: Christmas Island

en: CY
sl: Cyprus

en: CZ
sl: Czech Republic

en: DE
sl: Germany

en: DJ
sl: Djibouti

en: DK
sl: Denmark

en: DM
sl: Dominica

en: DO
sl: Dominican Republic

en: DZ
sl: Algeria

en: EC
sl: Ecuador

en: EE
sl: Estonia

en: EG
sl: Egypt

en: EH
sl: Western Sahara

en: ER
sl: Eritrea

en: ES
sl: Spain

en: ET
sl: Ethiopia

en: FI
sl: Finland

en: FJ
sl: Fiji

en: FK
sl: Falkland Islands (Malvinas)

en: FM
sl: Micronesia, Federated States of

en: FO
sl: Faroe Islands

en: FR
sl: France

en: GA
sl: Gabon

en: GB
sl: United Kingdom

en: GD
sl: Grenada

en: GE
sl: Georgia

en: GF
sl: French Guiana

en: GG
sl: Guernsey

en: GH
sl: Ghana

en: GI
sl: Gibraltar

en: GL
sl: Greenland

en: GM
sl: Gambia

en: GN
sl: Guinea

en: GP
sl: Guadeloupe

en: GQ
sl: Equatorial Guinea

en: GR
sl: Greece

en: GS
sl: South Georgia and the South Sandwich Islands

en: GT
sl: Guatemala

en: GU
sl: Guam

en: GW
sl: Guinea-Bissau

en: GY
sl: Guyana

en: HK
sl: Hong Kong

en: HM
sl: Heard Island and McDonald Islands

en: HN
sl: Honduras

en: HR
sl: Croatia

en: HT
sl: Haiti

en: HU
sl: Hungary

en: ID
sl: Indonesia

en: IE
sl: Ireland

en: IL
sl: Israel

en: IM
sl: Isle of Man

en: IN
sl: India

en: IO
sl: British Indian Ocean Territory

en: IQ
sl: Iraq

en: IR
sl: Iran, Islamic Republic of

en: IS
sl: Iceland

en: IT
sl: Italy

en: JE
sl: Jersey

en: JM
sl: Jamaica

en: JO
sl: Jordan

en: JP
sl: Japan

en: KE
sl: Kenya

en: KG
sl: Kyrgyzstan

en: KH
sl: Cambodia

en: KI
sl: Kiribati

en: KM
sl: Comoros

en: KN
sl: Saint Kitts and Nevis

en: KP
sl: Korea, Democratic People's Republic of

en: KR
sl: Korea, Republic of

en: KW
sl: Kuwait

en: KY
sl: Cayman Islands

en: KZ
sl: Kazakhstan

en: LA
sl: Lao People's Democratic Republic

en: LB
sl: Lebanon

en: LC
sl: Saint Lucia

en: LI
sl: Liechtenstein

en: LK
sl: Sri Lanka

en: LR
sl: Liberia

en: LS
sl: Lesotho

en: LT
sl: Lithuania

en: LU
sl: Luxembourg

en: LV
sl: Latvia

en: LY
sl: Libya

en: MA
sl: Morocco

en: MC
sl: Monaco

en: MD
sl: Moldova, Republic of

en: ME
sl: Montenegro

en: MF
sl: Saint Martin (French part)

en: MG
sl: Madagascar

en: MH
sl: Marshall Islands

en: MK
sl: Macedonia

en: ML
sl: Mali

en: MM
sl: Myanmar

en: MN
sl: Mongolia

en: MO
sl: Macao

en: MP
sl: Northern Mariana Islands

en: MQ
sl: Martinique

en: MR
sl: Mauritania

en: MS
sl: Montserrat

en: MT
sl: Malta

en: MU
sl: Mauritius

en: MV
sl: Maldives

en: MW
sl: Malawi

en: MX
sl: Mexico

en: MY
sl: Malaysia

en: MZ
sl: Mozambique

en: NA
sl: Namibia

en: NC
sl: New Caledonia

en: NE
sl: Niger

en: NF
sl: Norfolk Island

en: NG
sl: Nigeria

en: NI
sl: Nicaragua

en: NL
sl: Netherlands

en: NO
sl: Norway

en: NP
sl: Nepal

en: NR
sl: Nauru

en: NU
sl: Niue

en: NZ
sl: New Zealand

en: OM
sl: Oman

en: PA
sl: Panama

en: PE
sl: Peru

en: PF
sl: French Polynesia

en: PG
sl: Papua New Guinea

en: PH
sl: Philippines

en: PK
sl: Pakistan

en: PL
sl: Poland

en: PM
sl: Saint Pierre and Miquelon

en: PN
sl: Pitcairn

en: PR
sl: Puerto Rico

en: PS
sl: Palestine, State of

en: PT
sl: Portugal

en: PW
sl: Palau

en: PY
sl: Paraguay

en: QA
sl: Qatar

en: RE
sl: Réunion

en: RO
sl: Romania

en: RS
sl: Serbia

en: RU
sl: Russian Federation

en: RW
sl: Rwanda

en: SA
sl: Saudi Arabia

en: SB
sl: Solomon Islands

en: SC
sl: Seychelles

en: SD
sl: Sudan

en: SE
sl: Sweden

en: SG
sl: Singapore

en: SH
sl: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha

en: SI
sl: Slovenija

en: SJ
sl: Svalbard and Jan Mayen

en: SK
sl: Slovakia

en: SL
sl: Sierra Leone

en: SM
sl: San Marino

en: SN
sl: Senegal

en: SO
sl: Somalia

en: SR
sl: Suriname

en: SS
sl: South Sudan

en: ST
sl: Sao Tome and Principe

en: SV
sl: El Salvador

en: SX
sl: Sint Maarten (Dutch part)

en: SY
sl: Syrian Arab Republic

en: SZ
sl: Swaziland

en: TC
sl: Turks and Caicos Islands

en: TD
sl: Chad

en: TF
sl: French Southern Territories

en: TG
sl: Togo

en: TH
sl: Thailand

en: TJ
sl: Tajikistan

en: TK
sl: Tokelau

en: TL
sl: Timor-Leste

en: TM
sl: Turkmenistan

en: TN
sl: Tunisia

en: TO
sl: Tonga

en: TR
sl: Turkey

en: TT
sl: Trinidad and Tobago

en: TV
sl: Tuvalu

en: TW
sl: Taiwan

en: TZ
sl: Tanzania, United Republic of

en: UA
sl: Ukraine

en: UG
sl: Uganda

en: UM
sl: United States Minor Outlying Islands

en: US
sl: United States

en: UY
sl: Uruguay

en: UZ
sl: Uzbekistan

en: VA
sl: Vatican City State (Holy See)

en: VC
sl: Saint Vincent and the Grenadines

en: VE
sl: Venezuela, Bolivarian Republic of

en: VG
sl: Virgin Islands, British

en: VI
sl: Virgin Islands, U.S.

en: VN
sl: Viet Nam

en: VU
sl: Vanuatu

en: WF
sl: Wallis and Futuna

en: WS
sl: Samoa

en: YE
sl: Yemen

en: YT
sl: Mayotte

en: ZA
sl: South Africa

en: ZM
sl: Zambia

en: ZW
sl: Zimbabwe
