aimeos-core - en to pt translation catalogue (249 entries)

en: AD
pt: Andorra

en: AE
pt: Emirados Árabes Unidos

en: AF
pt: Afeganistão

en: AG
pt: Antigua e Barbuda

en: AI
pt: Anguilla

en: AL
pt: Albânia

en: AM
pt: Armênia

en: AO
pt: Angola

en: AQ
pt: Antartica

en: AR
pt: Argentina

en: AS
pt: Samoa Americana

en: AT
pt: Áustria

en: AU
pt: Austrália

en: AW
pt: Aruba

en: AX
pt: Ilhas Åland

en: AZ
pt: Arzebaijão

en: BA
pt: Bósnia e Herzegovina

en: BB
pt: Barbados

en: BD
pt: Bangladesh

en: BE
pt: Bélgica

en: BF
pt: Burkina Faso

en: BG
pt: Bulgária

en: BH
pt: Bahrein

en: BI
pt: Burundi

en: BJ
pt: Benin

en: BL
pt: São Bartolomeu

en: BM
pt: Bermuda

en: BN
pt: Brunei

en: BO
pt: Bolívia

en: BQ
pt: Bonaire

en: BR
pt: Brasil

en: BS
pt: Bahamas

en: BT
pt: Butão

en: BV
pt: Ilha Bouvet

en: BW
pt: Botswana

en: BY
pt: Belarus

en: BZ
pt: Belize

en: CA
pt: Canadá

en: CC
pt: Ilha (Keeling) Cocos

en: CD
pt: República Democrátíca do Congo

en: CF
pt: República Centro-Africana

en: CG
pt: Congo

en: CH
pt: Swiça

en: CI
pt: Costa do Marfim

en: CK
pt: Ilhas Cook

en: CL
pt: Chile

en: CM
pt: Camarões

en: CN
pt: China

en: CO
pt: Colômbia

en: CR
pt: Costa Rica

en: CU
pt: Cuba

en: CV
pt: Cabo Verde

en: CW
pt: Curaçao

en: CX
pt: Ilhas Natal

en: CY
pt: Chipre

en: CZ
pt: República Tcheca

en: DE
pt: Alemanha

en: DJ
pt: Djibuti

en: DK
pt: Dinamarca

en: DM
pt: Dominica

en: DO
pt: República Dominicana

en: DZ
pt: Argélia

en: EC
pt: Equador

en: EE
pt: Estônia

en: EG
pt: Egito

en: EH
pt: Saara Ocidental

en: ER
pt: Eritreia

en: ES
pt: Espanha

en: ET
pt: Etiópia

en: FI
pt: Finlândia

en: FJ
pt: Fiji

en: FK
pt: Ilhas Falkland (Ilhas Malvinas)

en: FM
pt: Estados Federados da Micronésia

en: FO
pt: Ilhas Faroe

en: FR
pt: França

en: GA
pt: Gabão

en: GB
pt: Reino Unido

en: GD
pt: Granada

en: GE
pt: Geórgia

en: GF
pt: Guiana Francesa

en: GG
pt: Guernsey

en: GH
pt: Gana

en: GI
pt: Gibraltar

en: GL
pt: Groenlândia

en: GM
pt: Gâmbia

en: GN
pt: Guiné

en: GP
pt: Guadalupe

en: GQ
pt: Guiné Equatorial

en: GR
pt: Grécia

en: GS
pt:  Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: GT
pt: Guatemala

en: GU
pt: Guão

en: GW
pt: Guiné-Bissau

en: GY
pt: Guiana

en: HK
pt: Hong Kong

en: HM
pt: Ilha Heard e as Ilhas McDonald

en: HN
pt: Honduras

en: HR
pt: Croácia

en: HT
pt: Haiti

en: HU
pt: Hungria

en: ID
pt: Indonésia

en: IE
pt: Irlanda

en: IL
pt: Israel

en: IM
pt: Ilha de Man

en: IN
pt: Índia

en: IO
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: IQ
pt: Iraque

en: IR
pt: Iran

en: IS
pt: Islândia

en: IT
pt: Itália

en: JE
pt: Jersey

en: JM
pt: Jamaica

en: JO
pt: Jordânia

en: JP
pt: Japão

en: KE
pt: Quênia

en: KG
pt: Quirguistão

en: KH
pt: Camboja

en: KI
pt: Kiribati

en: KM
pt: Comoros

en: KN
pt: São Cristóvão e Nevis

en: KP
pt: República Popular Democrática da Coréia

en: KR
pt: Repúplica da Coréia

en: KW
pt: Kuwait

en: KY
pt: Ilhas Cayman

en: KZ
pt: Cazaquistão

en: LA
pt: Laos

en: LB
pt: Líbano

en: LC
pt: Santa Lúcia

en: LI
pt: Liechtenstein

en: LK
pt: Sri Lanka

en: LR
pt: Libéria

en: LS
pt: Lesoto

en: LT
pt: Liruânia

en: LU
pt: Luxemburgo

en: LV
pt: Letônia

en: LY
pt: Líbia

en: MA
pt: Marrocos

en: MC
pt: Mônaco

en: MD
pt: República da Moldávia

en: ME
pt: Montenegro

en: MF
pt: São Martin (parte francesa)

en: MG
pt: Madagascar

en: MH
pt: Ilhas Marshall

en: MK
pt: Macedônia

en: ML
pt: Mali

en: MM
pt: Miamar

en: MN
pt: Mongólia

en: MO
pt: Macau

en: MP
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: MQ
pt: Martinica

en: MR
pt: Mauritânia

en: MS
pt: Monserrate

en: MT
pt: Malta

en: MU
pt: Maurícia

en: MV
pt: Maldivas

en: MW
pt: Malawi

en: MX
pt: México

en: MY
pt: Malásia

en: MZ
pt: Moçambique

en: NA
pt: Namíbia

en: NC
pt: Nova Caledônia

en: NE
pt: Níger

en: NF
pt: Ilha Norforlk

en: NG
pt: Nigéria

en: NI
pt: Nicarágua

en: NL
pt: Holanda

en: NO
pt: Noruega

en: NP
pt: Nepal

en: NR
pt: Nauru

en: NU
pt: Niue

en: NZ
pt: Nova Zelândia

en: OM
pt: Omã

en: PA
pt: Panamá

en: PE
pt: Peru

en: PF
pt: Polinésia Francesa

en: PG
pt: Papúa-Nova Guiné

en: PH
pt: Filipinas

en: PK
pt: Paquistão

en: PL
pt: Polônia

en: PM
pt: São Pedro e Miquelon

en: PN
pt: Ilhas Pitcairn

en: PR
pt: Porto Rico

en: PS
pt: Estado da Palestina

en: PT
pt: Portugal

en: PW
pt: Palau

en: PY
pt: Paraguai

en: QA
pt: Catar

en: RE
pt: Reunião

en: RO
pt: Romênia

en: RS
pt: Sérvia

en: RU
pt: Federação Russa

en: RW
pt: Ruanda

en: SA
pt: Arábia Saudita

en: SB
pt: Ilhas Salomão

en: SC
pt: Seicheles

en: SD
pt: Sudão

en: SE
pt: Suécia

en: SG
pt: Singapura

en: SH
pt: Santa Helena, Ascensão e Tristão da Cunha

en: SI
pt: Eslovênia

en: SJ
pt: Svalbard and Jan Mayen

en: SK
pt: Eslováquia

en: SL
pt: Serra Leoa

en: SM
pt: San Marino

en: SN
pt: Senega

en: SO
pt: Somália

en: SR
pt: Suriname

en: SS
pt: Sudão do Sul

en: ST
pt: São Tomé e Príncipe

en: SV
pt: El Salvador

en: SX
pt: São Martinho (parte holandesa)

en: SY
pt: República Árabe da Síria

en: SZ
pt: Suazilândia

en: TC
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: TD
pt: Chade

en: TF
pt: Terras Austrais e Antárticas Francesas

en: TG
pt: Togo

en: TH
pt: Tailândia

en: TJ
pt: Tajiquistão

en: TK
pt: Toquelau

en: TL
pt: Timor-Leste

en: TM
pt: Turcomenistão

en: TN
pt: Tunísia

en: TO
pt: Tonga

en: TR
pt: Turquia

en: TT
pt: Trinidad e Tobago

en: TV
pt: Tuvalu

en: TW
pt: Taiwan

en: TZ
pt: República Unida da Tanzânia

en: UA
pt: Ucrânia

en: UG
pt: Uganda

en: UM
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: US
pt: Estados Unidos

en: UY
pt: Uruguai

en: UZ
pt: Uzbequistão

en: VA
pt: Cidade do Vaticano (Santa Sé)

en: VC
pt: São Vicente e Granadinas

en: VE
pt: República Bolivariana da Venezuela

en: VG
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: VI
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: VN
pt: Vietnã

en: VU
pt: Vanuatu

en: WF
pt: Wallis e Futuna

en: WS
pt: Samoa

en: YE
pt: Iêmen

en: YT
pt: Mayotte

en: ZA
pt: Africa do Sul

en: ZM
pt: Zâmbia

en: ZW
pt: Zimbabue
