aimeos-core - en to pl translation catalogue (249 entries)

en: AD
pl: Andora

en: AE
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: AF
pl: Afganistan

en: AG
pl: Antigua i Barbuda

en: AI
pl: Anguilla

en: AL
pl: Albania

en: AM
pl: Armenia

en: AO
pl: Angola

en: AQ
pl: Antarktyka

en: AR
pl: Argentyna

en: AS
pl: Samoa

en: AT
pl: Austria

en: AU
pl: Australia

en: AW
pl: Aruba

en: AX
pl: Wyspy Alandzkie

en: AZ
pl: Azerbejdżan

en: BA
pl: Bośnia i Hercegowina

en: BB
pl: Barbados

en: BD
pl: Bangladesz

en: BE
pl: Belgia

en: BF
pl: Burkina Faso

en: BG
pl: Bułgaria

en: BH
pl: Bahrain

en: BI
pl: Burundi

en: BJ
pl: Benin

en: BL
pl: Saint-Barthélemy

en: BM
pl: Bermudy

en: BN
pl: Brunei Darussalam

en: BO
pl: Boliwia

en: BQ
pl: Bonaire, Sint Eustatius i Saba

en: BR
pl: Brazylia

en: BS
pl: Bahama

en: BT
pl: Bhutan

en: BV
pl: Wyspa Bouveta

en: BW
pl: Botswana

en: BY
pl: Białoruś

en: BZ
pl: Belize

en: CA
pl: Kanada

en: CC
pl: Wyspy Kokosowe

en: CD
pl: Republika Demokratyczna Kongo

en: CF
pl: Centralna Republika Afryki

en: CG
pl: Kongo

en: CH
pl: Szwajcaria

en: CI
pl: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: CK
pl: Wyspy Cooka

en: CL
pl: Chile

en: CM
pl: Kamerun

en: CN
pl: Chiny

en: CO
pl: Kolulmbia

en: CR
pl: Kostaryka

en: CU
pl: Kuba

en: CV
pl: Republika Zielonego Przylądka

en: CW
pl: Kurazao

en: CX
pl: Wyspa Bożego Narodzenia

en: CY
pl: Cypr

en: CZ
pl: Republika Czeska

en: DE
pl: Niemcy

en: DJ
pl: Dżibuti

en: DK
pl: Dania

en: DM
pl: Dominikana

en: DO
pl: Dominikana

en: DZ
pl: Algieria

en: EC
pl: Ekwador

en: EE
pl: Estonia

en: EG
pl: Egipt

en: EH
pl: Sahara Zachodnia

en: ER
pl: Erytrea

en: ES
pl: Hiszpania

en: ET
pl: Etiopia

en: FI
pl: Finlandia

en: FJ
pl: Fidżi

en: FK
pl: Wyspy Falklandzkie

en: FM
pl: Mikronezja

en: FO
pl: Wyspy Owcze

en: FR
pl: Francja

en: GA
pl: Gabon

en: GB
pl: Wielka Brytania

en: GD
pl: Grenada

en: GE
pl: Gruzja

en: GF
pl: Francuska Gujana

en: GG
pl: Guernsey

en: GH
pl: Ghana

en: GI
pl: Gibraltar

en: GL
pl: Grenlandia

en: GM
pl: Gambia

en: GN
pl: Gwinea

en: GP
pl: Gwadelupa

en: GQ
pl: Gwinea Równikowa

en: GR
pl: Grecja

en: GS
pl: Georgia Południowa i Sandwich Południowy

en: GT
pl: Gwatemala

en: GU
pl: Guam

en: GW
pl: Gwinea Bissau

en: GY
pl: Gujana

en: HK
pl: Hong Kong

en: HM
pl: Wyspy Heard i McDonalda

en: HN
pl: Honduras

en: HR
pl: Chorwacja

en: HT
pl: Haiti

en: HU
pl: Węgry

en: ID
pl: Indonezja

en: IE
pl: Irlandia

en: IL
pl: Izrael

en: IM
pl: Wyspa Man

en: IN
pl: Indie

en: IO
pl: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

en: IQ
pl: Irak

en: IR
pl: Iran

en: IS
pl: Islandia

en: IT
pl: Włochy

en: JE
pl: Jersey

en: JM
pl: Jamajka

en: JO
pl: Jordania

en: JP
pl: Japonia

en: KE
pl: Kenia

en: KG
pl: Kirgistan

en: KH
pl: Kambodża

en: KI
pl: Kiribati

en: KM
pl: Komory

en: KN
pl: Saint Kitts i Nevis

en: KP
pl: Demokratyczna Republika Korei-

en: KR
pl: Republika Korea

en: KW
pl: Kuwejt

en: KY
pl: Wyspy Kajmana

en: KZ
pl: Kazachstan

en: LA
pl: Laos

en: LB
pl: Liban

en: LC
pl: Saint Lucia

en: LI
pl: Lichtenstein

en: LK
pl: Sri Lanka

en: LR
pl: Liberia

en: LS
pl: Lesotho

en: LT
pl: Litwa

en: LU
pl: Luksemburg

en: LV
pl: Łotwa

en: LY
pl: Libia

en: MA
pl: Maroko

en: MC
pl: Monako

en: MD
pl: Mołdawia

en: ME
pl: Czarnogóra

en: MF
pl: Saint-Martin (część francuska)

en: MG
pl: Madagaskar

en: MH
pl: Wyspy Marshalla

en: MK
pl: Macedonia

en: ML
pl: Mali

en: MM
pl: Mjanma

en: MN
pl: Mongolia

en: MO
pl: Makao

en: MP
pl: Mariany Północne

en: MQ
pl: Martynika

en: MR
pl: Mauretania

en: MS
pl: Montserrat

en: MT
pl: Malta

en: MU
pl: Mauritius

en: MV
pl: Malediwy

en: MW
pl: Malawi

en: MX
pl: Meksyk

en: MY
pl: Malezja

en: MZ
pl: Mozambik

en: NA
pl: Namibia

en: NC
pl: Nowa Kaledonia

en: NE
pl: Niger

en: NF
pl: Wyspa Norfolk

en: NG
pl: Nigeria

en: NI
pl: Nikaragua

en: NL
pl: Holandia

en: NO
pl: Norwegia

en: NP
pl: Nepal

en: NR
pl: Nauru

en: NU
pl: Niue

en: NZ
pl: Nowa Zelandia

en: OM
pl: Oman

en: PA
pl: Panama

en: PE
pl: Peru

en: PF
pl: Polinezja Francuska

en: PG
pl: Papua Nowa Gwinea

en: PH
pl: Filipiny

en: PK
pl: Pakistan

en: PL
pl: Polska

en: PM
pl: Saint-Pierre i Miquelon

en: PN
pl: Wyspy Pitcairn

en: PR
pl: Puerto Rico

en: PS
pl: Palestyna

en: PT
pl: Portugalia

en: PW
pl: Palau

en: PY
pl: Paragwaj

en: QA
pl: Katar

en: RE
pl: Reunion

en: RO
pl: Rumunia

en: RS
pl: Serbia

en: RU
pl: Federacja Rosyjska

en: RW
pl: Rwanda

en: SA
pl: Arabia Saudyjska

en: SB
pl: Wyspy Salomona

en: SC
pl: Seszele

en: SD
pl: Sudan

en: SE
pl: Szwecja

en: SG
pl: Singapur

en: SH
pl: Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha

en: SI
pl: Słowenia

en: SJ
pl: Svalbard i Jan Mayen

en: SK
pl: Słowacja

en: SL
pl: Sierra Leone

en: SM
pl: San Marino

en: SN
pl: Senegal

en: SO
pl: Somalia

en: SR
pl: Surinam

en: SS
pl: Południowy Sudan

en: ST
pl: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

en: SV
pl: Salwador

en: SX
pl: Sint Maarten (część duńska)

en: SY
pl: Syria

en: SZ
pl: Suazi

en: TC
pl: Turks i Caicos

en: TD
pl: Czad

en: TF
pl: Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne

en: TG
pl: Togo

en: TH
pl: Tajlandia

en: TJ
pl: Tadżykistan

en: TK
pl: Tokelau

en: TL
pl: Timor Wschodni

en: TM
pl: Turkmenistan

en: TN
pl: Tunezja

en: TO
pl: Tonga

en: TR
pl: Turcja

en: TT
pl: Trynidad i Tobago

en: TV
pl: Tuvalu

en: TW
pl: Tajwan

en: TZ
pl: Tanzania

en: UA
pl: Ukraina

en: UG
pl: Uganda

en: UM
pl: Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

en: US
pl: USA

en: UY
pl: Urugwaj

en: UZ
pl: Uzbekistan

en: VA
pl: Watykan

en: VC
pl: Saint Vincent i Grenadyny

en: VE
pl: Wenezuela

en: VG
pl: Wyspy Dziewicze, Brytania

en: VI
pl: Wyspy Dziewicze, US

en: VN
pl: Wietnam

en: VU
pl: Vanuatu

en: WF
pl: Wallis i Futuna

en: WS
pl: Samoa

en: YE
pl: Jemen

en: YT
pl: Majotta

en: ZA
pl: Południowa Afryka

en: ZM
pl: Zambia

en: ZW
pl: Zimbabwe
