aimeos-core - en to nl translation catalogue (249 entries)

en: AD
nl: Andorra

en: AE
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: AF
nl: Afghanistan

en: AG
nl: Antigua en Barbuda

en: AI
nl: Anguilla

en: AL
nl: Albanië

en: AM
nl: Armenië

en: AO
nl: Angola

en: AQ
nl: Antarctica

en: AR
nl: Argentinië

en: AS
nl: Amerikaans-Samoa

en: AT
nl: Oostenrijk

en: AU
nl: Australië

en: AW
nl: Aruba

en: AX
nl: Åland

en: AZ
nl: Azerbeidzjan

en: BA
nl: Bosnië en Herzegovina

en: BB
nl: Barbados

en: BD
nl: Bangladesh

en: BE
nl: België

en: BF
nl: Burkina Faso

en: BG
nl: Bulgarije

en: BH
nl: Bahrain

en: BI
nl: Burundi

en: BJ
nl: Benin

en: BL
nl: Saint-Barthélemy

en: BM
nl: Bermuda

en: BN
nl: Brunei Darussalam

en: BO
nl: Bolivië

en: BQ
nl: Bonaire, Sint Eustatius en Saba

en: BR
nl: Brazilië

en: BS
nl: Bahamas

en: BT
nl: Bhutan

en: BV
nl: Bouveteiland

en: BW
nl: Botswana

en: BY
nl: Wit-Rusland

en: BZ
nl: Belize

en: CA
nl: Canada

en: CC
nl: Cocoseilanden

en: CD
nl: Congo-Kinshasa

en: CF
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: CG
nl: Congo-Brazzaville

en: CH
nl: Zwitserland

en: CI
nl: Ivoorkust

en: CK
nl: Cookeilanden

en: CL
nl: Chili

en: CM
nl: Kameroen

en: CN
nl: China

en: CO
nl: Colombia

en: CR
nl: Costa Rica

en: CU
nl: Cuba

en: CV
nl: Kaapverdië

en: CW
nl: Curaçao

en: CX
nl: Christmaseiland

en: CY
nl: Cyprus

en: CZ
nl: Tsjechië

en: DE
nl: Duitsland

en: DJ
nl: Djibouti

en: DK
nl: Denemarken

en: DM
nl: Dominica

en: DO
nl: Dominicaanse Republiek

en: DZ
nl: Algerije

en: EC
nl: Ecuador

en: EE
nl: Estland

en: EG
nl: Egypte

en: EH
nl: Westelijke Sahara

en: ER
nl: Eritrea

en: ES
nl: Spanje

en: ET
nl: Ethiopië

en: FI
nl: Finland

en: FJ
nl: Fiji

en: FK
nl: Falklandeilanden (Malvinas)

en: FM
nl: Micronesia

en: FO
nl: Faeröer

en: FR
nl: Frankrijk

en: GA
nl: Gabon

en: GB
nl: Verenigd Koninkrijk

en: GD
nl: Grenada

en: GE
nl: Georgië

en: GF
nl: Frans-Guyana

en: GG
nl: Guernsey

en: GH
nl: Ghana

en: GI
nl: Gibraltar

en: GL
nl: Groenland

en: GM
nl: Gambia

en: GN
nl: Guinea

en: GP
nl: Guadeloupe

en: GQ
nl: Equatoriaal-Guinea

en: GR
nl: Griekenland

en: GS
nl: Zuid-Georgia en de Zuidelijke Sandwicheilanden

en: GT
nl: Guatemala

en: GU
nl: Guam

en: GW
nl: Guinee-Bissau

en: GY
nl: Guyana

en: HK
nl: Hongkong

en: HM
nl: Heard en McDonaldeilanden

en: HN
nl: Honduras

en: HR
nl: Kroatië

en: HT
nl: Haïti

en: HU
nl: Hongarije

en: ID
nl: Indonesië

en: IE
nl: Ierland

en: IL
nl: Israël

en: IM
nl: Man (eiland)

en: IN
nl: India

en: IO
nl: Brits Indische Oceaanterritorium

en: IQ
nl: Irak

en: IR
nl: Iran

en: IS
nl: Ijsland

en: IT
nl: Italië

en: JE
nl: Jersey

en: JM
nl: Jamaica

en: JO
nl: Jordanië

en: JP
nl: Japan

en: KE
nl: Kenia

en: KG
nl: Kirgizië

en: KH
nl: Cambodja

en: KI
nl: Kiribati

en: KM
nl: Comoren

en: KN
nl: Saint Kitts en Nevis

en: KP
nl: Noord-Korea

en: KR
nl: Zuid-Korea

en: KW
nl: Koeweit

en: KY
nl: Kaaimaneilanden

en: KZ
nl: Kazachstan

en: LA
nl: Laos

en: LB
nl: Libanon

en: LC
nl: Saint Lucia

en: LI
nl: Liechtenstein

en: LK
nl: Sri Lanka

en: LR
nl: Liberia

en: LS
nl: Lesotho

en: LT
nl: Litouwen

en: LU
nl: Luxemburg

en: LV
nl: Letland

en: LY
nl: Libië

en: MA
nl: Marokko

en: MC
nl: Monaco

en: MD
nl: Moldavië

en: ME
nl: Montenegro

en: MF
nl: Saint-Martin

en: MG
nl: Madagascar

en: MH
nl: Marshalleilanden

en: MK
nl: Macedonië

en: ML
nl: Mali

en: MM
nl: Myanmar (Birma)

en: MN
nl: Mongolië

en: MO
nl: Macau

en: MP
nl: Noordelijke Marianen

en: MQ
nl: Martinique

en: MR
nl: Mauritanië

en: MS
nl: Montserrat

en: MT
nl: Malta

en: MU
nl: Mauritius

en: MV
nl: Maldiven

en: MW
nl: Malawi

en: MX
nl: Mexico

en: MY
nl: Maleisië

en: MZ
nl: Mozambique

en: NA
nl: Namibië

en: NC
nl: Nieuw-Caledonië

en: NE
nl: Niger

en: NF
nl: Norfolk

en: NG
nl: Nigeria

en: NI
nl: Nicaragua

en: NL
nl: Nederland

en: NO
nl: Noorwegen

en: NP
nl: Nepal

en: NR
nl: Nauru

en: NU
nl: Niue

en: NZ
nl: Nieuw-Zeeland

en: OM
nl: Oman

en: PA
nl: Panama

en: PE
nl: Peru

en: PF
nl: Frans-Polynesië

en: PG
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: PH
nl: Filipijnen

en: PK
nl: Pakistan

en: PL
nl: Polen

en: PM
nl: Saint-Pierre en Miquelon

en: PN
nl: Pitcairneilanden

en: PR
nl: Puerto Rico

en: PS
nl: Palestina

en: PT
nl: Portugal

en: PW
nl: Palau

en: PY
nl: Paraguay

en: QA
nl: Qatar

en: RE
nl: Réunion

en: RO
nl: Roemenië

en: RS
nl: Servië

en: RU
nl: Russische Federatie (Rusland)

en: RW
nl: Rwanda

en: SA
nl: Saoedi-Arabië

en: SB
nl: Salomonseilanden

en: SC
nl: Seychellen

en: SD
nl: Soedan

en: SE
nl: Zweden

en: SG
nl: Singapore

en: SH
nl: Sint-Helena, Ascension en Tristan da Cunha

en: SI
nl: Slovenië

en: SJ
nl: Spitsbergen en Jan Mayen

en: SK
nl: Slowakije

en: SL
nl: Sierra Leone

en: SM
nl: San Marino

en: SN
nl: Senegal

en: SO
nl: Somalië

en: SR
nl: Suriname

en: SS
nl: Zuid-Soedan

en: ST
nl: Sao Tomé en Principe

en: SV
nl: El Salvador

en: SX
nl: Sint-Maarten

en: SY
nl: Syrië

en: SZ
nl: Swaziland

en: TC
nl: Turks- en Caicoseilanden

en: TD
nl: Tsjaad

en: TF
nl: Franse Zuidelijke en Antarctische Gebieden

en: TG
nl: Togo

en: TH
nl: Thailand

en: TJ
nl: Tadzjikistan

en: TK
nl: Tokelau

en: TL
nl: Oost-Timor

en: TM
nl: Turkmenistan

en: TN
nl: Tunesië

en: TO
nl: Tonga

en: TR
nl: Turkije

en: TT
nl: Trinidad en Tobago

en: TV
nl: Tuvalu

en: TW
nl: Taiwan

en: TZ
nl: Tanzania

en: UA
nl: Oekraïne

en: UG
nl: Oeganda

en: UM
nl: Verenigde Staten, Kleine afgelegen eilanden van de

en: US
nl: Verenigde Staten van Amerika

en: UY
nl: Uruguay

en: UZ
nl: Oezbekistan

en: VA
nl: Vaticaanstad

en: VC
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: VE
nl: Venezuela

en: VG
nl: Britse Maagdeneilanden

en: VI
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: VN
nl: Vietnam

en: VU
nl: Vanuatu

en: WF
nl: Wallis en Futuna

en: WS
nl: Samoa

en: YE
nl: Jemen

en: YT
nl: Mayotte

en: ZA
nl: Zuid-Afrika

en: ZM
nl: Zambia

en: ZW
nl: Zimbabwe
