aimeos-core - en to it translation catalogue (250 entries)

en: AD
it: Andorra

en: AE
it: Emirati Arabi Uniti

en: AF
it: Afghanistan

en: AG
it: Antigua e Barbuda

en: AI
it: Anguilla

en: AL
it: Albania

en: AM
it: Armenia

en: AO
it: Angola

en: AQ
it: Antartide

en: AR
it: Argentina

en: AS
it: Samoa Americane

en: AT
it: Austria

en: AU
it: Australia

en: AW
it: Aruba

en: AX
it: Isole Åland

en: AZ
it: Azerbaigian

en: BA
it: Bosnia Herzegovina

en: BB
it: Barbados

en: BD
it: Bangladesh

en: BE
it: Belgio

en: BF
it: Burkina Faso

en: BG
it: Bulgaria

en: BH
it: Bahrain

en: BI
it: Burundi

en: BJ
it: Benin

en: BL
it: Saint Barthélemy

en: BM
it: Bermuda

en: BN
it: Brunei Darussalam

en: BO
it: Bolivia

en: BQ
it: Paesi Bassi caraibici

en: BR
it: Brasile

en: BS
it: Bahamas

en: BT
it: Bhutan

en: BV
it: Isola di Bouvet

en: BW
it: Botswana

en: BY
it: Belarus

en: BZ
it: Belize

en: CA
it: Canada

en: CC
it: Isole Cocos (Keeling)

en: CD
it: Repubblica Democratica del Congo

en: CF
it: Repubblica Centra Africana

en: CG
it: Congo

en: CH
it: Svizzera

en: CI
it: Costa d'Avorio

en: CK
it: Isole Cook

en: CL
it: Cile

en: CM
it: Camerun

en: CN
it: Cina

en: CO
it: Colombia

en: CR
it: Costa Rica

en: CU
it: Cuba

en: CV
it: Capo Verde

en: CW
it: Curaçao

en: CX
it: Isola di Natale

en: CY
it: Cipro

en: CZ
it: Repubblica Ceca

en: DE
it: Germania

en: DJ
it: Repubblica di Gibuti

en: DK
it: Danimarca

en: DM
it: Dominica

en: DO
it: Repubblica Dominicana

en: DZ
it: Algeria

en: EC
it: Ecuador

en: EE
it: Estonia

en: EG
it: Egitto

en: EH
it: Sahara Occidentale

en: ER
it: Eritrea

en: ES
it: Spagna

en: ET
it: Etiopia

en: FI
it: Finlandia

en: FJ
it: Isole Fiji

en: FK
it: Isole Falkland (Malvine)

en: FM
it: Stati Federati della Micronesia

en: FO
it: Isole Faroe

en: FR
it: Francia

en: GA
it: Gabon

en: GB
it: Regno Unito

en: GD
it: Grenada

en: GE
it: Georgia

en: GF
it: Guiana francese

en: GG
it: Guernsey

en: GH
it: Ghana

en: GI
it: Gibilterra

en: GL
it: Groenlandia

en: GM
it: Gambia

en: GN
it: Guinea

en: GP
it: Guadalupa

en: GQ
it: Guinea Equatoriale

en: GR
it: Grecia

en: GS
it: Georgia del Sud e Isole Sandwich Australi

en: GT
it: Guatemala

en: GU
it: Guam

en: GW
it: Guinea-Bissau

en: GY
it: Guiana

en: HK
it: Hong Kong

en: HM
it: Isole Heard e Isole McDonald

en: HN
it: Honduras

en: HR
it: Croazia

en: HT
it: Haiti

en: HU
it: Ungheria

en: ID
it: Indonesia

en: IE
it: Irlanda

en: IL
it: Israele

en: IM
it: Isola di Man

en: IN
it: India

en: IO
it: Territorio britannico dell'Oceano Indiano

en: IQ
it: Iraq

en: IR
it: Repubblica Islamica dell'Iran

en: IS
it: Islanda

en: IT
it: Italia

en: JE
it: Jersey

en: JM
it: Giamaica

en: JO
it: Giordania

en: JP
it: Giappone

en: KE
it: Kenya

en: KG
it: Kyrgyzstan

en: KH
it: Cambogia

en: KI
it: Kiribati

en: KM
it: Isole Comore

en: KN
it: Saint Kitts e Nevis

en: KP
it: Repubblica Democratica Popolare di Corea

en: KR
it: Repubblica di Corea

en: KW
it: Kuwait

en: KY
it: Isole Cayman

en: KZ
it: Kazakhstan

en: LA
it: Laos

en: LB
it: Libano

en: LC
it: Santa Lucia

en: LI
it: Liechtenstein

en: LK
it: Sri Lanka

en: LR
it: Liberia

en: LS
it: Lesotho

en: LT
it: Lituania

en: LU
it: Lussemburgo

en: LV
it: Lettonia

en: LY
it: Libia

en: MA
it: Marocco

en: MC
it: Monaco

en: MD
it: Moldavia

en: ME
it: Montenegro

en: MF
it: Saint Martin (parte francese)

en: MG
it: Madagascar

en: MH
it: Isole Marshall

en: MK
it: Macedonia

en: ML
it: Mali

en: MM
it: Myanmar

en: MN
it: Mongolia

en: MO
it: Macao

en: MP
it: Isole Marianne Settentrionali

en: MQ
it: Martinica

en: MR
it: Mauritania

en: MS
it: Montserrat

en: MT
it: Malta

en: MU
it: Mauritius

en: MV
it: Isole Maldive

en: MW
it: Malawi

en: MX
it: Messico

en: MY
it: Malesia

en: MZ
it: Mozambico

en: NA
it: Namibia

en: NC
it: Nuova Caledonia

en: NE
it: Niger

en: NF
it: Isole Norfolk

en: NG
it: Nigeria

en: NI
it: Nicaragua

en: NL
it: Paesi Bassi

en: NO
it: Norvegia

en: NP
it: Nepal

en: NR
it: Nauru

en: NU
it: Niue

en: NZ
it: Nuova Zelanda

en: OM
it: Oman

en: PA
it: Panama

en: PE
it: Peru

en: PF
it: Polinesia francese

en: PG
it: Papua New Guinea

en: PH
it: Filippine

en: PK
it: Pakistan

en: PL
it: Polonia

en: PM
it: Saint Pierre e Miquelon

en: PN
it: Pitcairn

en: PR
it: Portorico

en: PS
it: Palestina

en: PT
it: Portogallo

en: PW
it: Palau

en: PY
it: Paraguay

en: QA
it: Qatar

en: RE
it: Riunione

en: RO
it: Romania

en: RS
it: Serbia

en: RU
it: Federazione Russa

en: RW
it: Ruanda

en: SA
it: Arabia Saudita

en: SB
it: Isole Solomone

en: SC
it: Isole Seychelles

en: SD
it: Sudan

en: SE
it: Svezia

en: SG
it: Singapore

en: SH
it: Sant'Elena, Ascensione e Tristan da Cunha

en: SI
it: Slovenia

en: SJ
it: Svalbard and Jan Mayen

en: SK
it: Slovacchia

en: SL
it: Sierra Leone

en: SM
it: San Marino

en: SN
it: Senegal

en: SO
it: Somalia

en: SR
it: Suriname

en: SS
it: Sudan del Sud

en: ST
it: Sao Tome and Principe

en: SV
it: El Salvador

en: SX
it: Sint Maarten (parte olandese)

en: SY
it: Siria

en: SZ
it: Regno di eSwatini

en: TC
it: Turks and Caicos Islands

en: TD
it: Ciad

en: TF
it: Terre australi e antartiche francesi

en: TG
it: Togo

en: TH
it: Tailandia

en: TJ
it: Tajikistan

en: TK
it: Tokelau

en: TL
it: Timor Est

en: TM
it: Turkmenistan

en: TN
it: Tunisia

en: TO
it: Tonga

en: TR
it: Turchia

en: TT
it: Trinidad e Tobago

en: TV
it: Tuvalu

en: TW
it: Taiwan

en: TZ
it: Tanzania

en: UA
it: Ucraina

en: UG
it: Uganda

en: UM
it: Isole Minori Esterne degli Stati Uniti d'America

en: US
it: Stati Uniti

en: UY
it: Uruguay

en: UZ
it: Uzbekistan

en: VA
it: Città del Vaticano (Santa sede)

en: VC
it: San Vincenzo e Grenadine

en: VE
it: Venezuela

en: VG
it: Isole Vergini, Gran Bretagna

en: VI
it: Isole Vergini, Stati Uniti

en: VN
it: Vietnam

en: VU
it: Vanuatu

en: WF
it: Wallis e Futuna

en: WS
it: Samoa

en: XK
it: Kosovo

en: YE
it: Yemen

en: YT
it: Mayotte

en: ZA
it: Sud Africa

en: ZM
it: Zambia

en: ZW
it: Zimbabwe
