aimeos-core - en to fr translation catalogue (250 entries)

en: AD
fr: Andorre

en: AE
fr: Émirats arabes unis

en: AF
fr: Afghanistan

en: AG
fr: Antigua et Barbuda

en: AI
fr: Anguilla

en: AL
fr: Albanie

en: AM
fr: Arménie

en: AO
fr: Angola

en: AQ
fr: Antarctique

en: AR
fr: Argentine

en: AS
fr: Samoa américaines

en: AT
fr: Autriche

en: AU
fr: Australie

en: AW
fr: Aruba

en: AX
fr: Îles Åland

en: AZ
fr: Azerbaïdjan

en: BA
fr: Bosnie-Herzégovine

en: BB
fr: Barbade

en: BD
fr: Bangladesh

en: BE
fr: Belgique

en: BF
fr: Burkina Faso

en: BG
fr: Bulgarie

en: BH
fr: Bahreïn

en: BI
fr: Burundi

en: BJ
fr: Bénin

en: BL
fr: Saint-Barthélemy

en: BM
fr: Bermudes

en: BN
fr: Sultanat de Brunei

en: BO
fr: Bolivie, État plurinational de

en: BQ
fr: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

en: BR
fr: Brésil

en: BS
fr: Bahamas

en: BT
fr: Bhoutan

en: BV
fr: Île Bouvet

en: BW
fr: Botswana

en: BY
fr: Biélorussie

en: BZ
fr: Bélize

en: CA
fr: Canada

en: CC
fr: Îles Cocos (anciennement Keeling)

en: CD
fr: Congo, République démocratique du

en: CF
fr: République centrafricaine

en: CG
fr: Congo

en: CH
fr: Suisse

en: CI
fr: Côte d'Ivoire

en: CK
fr: Îles Cook

en: CL
fr: Chili

en: CM
fr: Cameroun

en: CN
fr: Chine

en: CO
fr: Colombie

en: CR
fr: Costa Rica

en: CU
fr: Cuba

en: CV
fr: Cap-Vert

en: CW
fr: Curaçao

en: CX
fr: Île Christmas

en: CY
fr: Chypre

en: CZ
fr: République tchèque

en: DE
fr: Allemagne

en: DJ
fr: Djibouti

en: DK
fr: Danemark

en: DM
fr: Dominique

en: DO
fr: République dominicaine

en: DZ
fr: Algérie

en: EC
fr: Équateur

en: EE
fr: Estonie

en: EG
fr: Égypte

en: EH
fr: Sahara occidental

en: ER
fr: Érythrée

en: ES
fr: Espagne

en: ET
fr: Éthiopie

en: FI
fr: Finlande

en: FJ
fr: Îles Fidji

en: FK
fr: Îles Malouines

en: FM
fr: Micronésie, États fédérés de

en: FO
fr: Îles Féroé

en: FR
fr: France

en: GA
fr: Gabon

en: GB
fr: Royaume-Uni

en: GD
fr: Grenade

en: GE
fr: Géorgie

en: GF
fr: Guyane

en: GG
fr: Guernesey

en: GH
fr: Ghana

en: GI
fr: Gibraltar

en: GL
fr: Groenland

en: GM
fr: Gambie

en: GN
fr: Guinée

en: GP
fr: Guadeloupe

en: GQ
fr: Guinée équatoriale

en: GR
fr: Grèce

en: GS
fr: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

en: GT
fr: Guatemala

en: GU
fr: Guam

en: GW
fr: Guinée-Bissau

en: GY
fr: Guyana

en: HK
fr: Hong Kong

en: HM
fr: Îles Heard et MacDonald

en: HN
fr: Honduras

en: HR
fr: Croatie

en: HT
fr: Haïti

en: HU
fr: Hongrie

en: ID
fr: Indonésie

en: IE
fr: Irlande

en: IL
fr: Israël

en: IM
fr: Île de Man

en: IN
fr: Inde

en: IO
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: IQ
fr: Irak

en: IR
fr: Iran, République islamique d'

en: IS
fr: Islande

en: IT
fr: Italie

en: JE
fr: Jersey

en: JM
fr: Jamaïque

en: JO
fr: Jordanie

en: JP
fr: Japon

en: KE
fr: Kenya

en: KG
fr: Kirghizistan

en: KH
fr: Cambodge

en: KI
fr: Kiribati

en: KM
fr: Union des Comores

en: KN
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: KP
fr: Corée, République populaire démocratique de

en: KR
fr: Corée, République de

en: KW
fr: Koweït

en: KY
fr: Îles Caïmans

en: KZ
fr: Kazakhstan

en: LA
fr: République démocratique populaire du Laos

en: LB
fr: Liban

en: LC
fr: Sainte-Lucie

en: LI
fr: Liechtenstein

en: LK
fr: Sri Lanka

en: LR
fr: Liberia

en: LS
fr: Lesotho

en: LT
fr: Lituanie

en: LU
fr: Luxembourg

en: LV
fr: Lettonie

en: LY
fr: Libye

en: MA
fr: Maroc

en: MC
fr: Monaco

en: MD
fr: Moldavie, République de

en: ME
fr: Monténégro

en: MF
fr: Saint-Martin (Antilles françaises)

en: MG
fr: Madagascar

en: MH
fr: Îles Marshall

en: MK
fr: Macédoine

en: ML
fr: Mali

en: MM
fr: Birmanie

en: MN
fr: Mongolie

en: MO
fr: Macao

en: MP
fr: Îles Mariannes du Nord

en: MQ
fr: Martinique

en: MR
fr: Mauritanie

en: MS
fr: Montserrat

en: MT
fr: Malte

en: MU
fr: Maurice

en: MV
fr: Maldives

en: MW
fr: Malawi

en: MX
fr: Mexique

en: MY
fr: Malaisie

en: MZ
fr: Mozambique

en: NA
fr: Namibie

en: NC
fr: Nouvelle-Calédonie

en: NE
fr: Niger

en: NF
fr: Île Norfolk

en: NG
fr: Nigéria

en: NI
fr: Nicaragua

en: NL
fr: Pays-Bas

en: NO
fr: Norvège

en: NP
fr: Népal

en: NR
fr: Nauru

en: NU
fr: Niue

en: NZ
fr: Nouvelle-Zélande

en: OM
fr: Sultanat d'Oman

en: PA
fr: Panama

en: PE
fr: Pérou

en: PF
fr: Polynésie française

en: PG
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: PH
fr: Philippines

en: PK
fr: Pakistan

en: PL
fr: Pologne

en: PM
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: PN
fr: Île Pitcairn

en: PR
fr: Porto Rico

en: PS
fr: Palestine, État de

en: PT
fr: Portugal

en: PW
fr: Palaos

en: PY
fr: Paraguay

en: QA
fr: Qatar

en: RE
fr: La Réunion

en: RO
fr: Roumanie

en: RS
fr: Serbie

en: RU
fr: Fédération de Russie

en: RW
fr: Rwanda

en: SA
fr: Royaume d’Arabie saoudite

en: SB
fr: Îles Salomon

en: SC
fr: Seychelles

en: SD
fr: Soudan

en: SE
fr: Suède

en: SG
fr: Singapour

en: SH
fr: Sainte-Hélène, Ascension et Tristan da Cunha

en: SI
fr: Slovénie

en: SJ
fr: Svalbard et île Jan Mayen

en: SK
fr: Slovaquie

en: SL
fr: Sierra Leone

en: SM
fr: Saint-Marin

en: SN
fr: Sénégal

en: SO
fr: Somalie

en: SR
fr: Suriname

en: SS
fr: Soudan du Sud

en: ST
fr: Sao Tomé et Principe

en: SV
fr: Salvador

en: SX
fr: Saint-Martin (Royaume des Pays-Bas)

en: SY
fr: République arabe syrienne

en: SZ
fr: Swaziland

en: TC
fr: Îles Turques et Caïques

en: TD
fr: Tchad

en: TF
fr: Territoire des Terres australes et antarctiques françaises

en: TG
fr: Togo

en: TH
fr: Thaïlande

en: TJ
fr: Tadjikistan

en: TK
fr: Tokelau

en: TL
fr: Timor oriental

en: TM
fr: Turkménistan

en: TN
fr: Tunisie

en: TO
fr: Royaume des Tonga

en: TR
fr: Turquie

en: TT
fr: Trinité-et-Tobago

en: TV
fr: État des Tuvalu

en: TW
fr: Taïwan

en: TZ
fr: Tanzanie, République unie de

en: UA
fr: Ukraine

en: UG
fr: Ouganda

en: UM
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: US
fr: États-Unis d'Amérique

en: UY
fr: Uruguay

en: UZ
fr: Ouzbékistan

en: VA
fr: État de la Cité du Vatican (Saint-Siège)

en: VC
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: VE
fr: Venezuela, République bolivarienne du

en: VG
fr: Îles Vierges britanniques

en: VI
fr: Îles Vierges des États-Unis

en: VN
fr: Viêt Nam

en: VU
fr: Vanuatu

en: WF
fr: Wallis et Futuna

en: WS
fr: État indépendant des Samoa

en: XK
fr: Kosovo

en: YE
fr: Yémen

en: YT
fr: Mayotte

en: ZA
fr: Afrique du Sud

en: ZM
fr: Zambie

en: ZW
fr: Zimbabwe
