aimeos-core - en to es translation catalogue (250 entries)

en: AD
es: Andorra

en: AE
es: Emiratos Árabes Unidos

en: AF
es: Afganistán

en: AG
es: Antigua y Barbuda

en: AI
es: Anguila

en: AL
es: Albania

en: AM
es: Armenia

en: AO
es: Angola

en: AQ
es: Antártida

en: AR
es: Argentina

en: AS
es: Samoa Americana

en: AT
es: Austria

en: AU
es: Australia

en: AW
es: Aruba

en: AX
es: Islas Åland

en: AZ
es: Azerbaiyán

en: BA
es: Bosnia y Herzegovina

en: BB
es: Barbados

en: BD
es: Bangladesh

en: BE
es: Bélgica

en: BF
es: Burkina Faso

en: BG
es: Bulgaria

en: BH
es: Baréin

en: BI
es: Burundi

en: BJ
es: Benín

en: BL
es: San Bartolomé

en: BM
es: Bermudas

en: BN
es: Brunéi

en: BO
es: Bolivia, Estado Plurinacional de

en: BQ
es: Bonaire, San Eustaquio y Saba

en: BR
es: Brasil

en: BS
es: Bahamas

en: BT
es: Bután

en: BV
es: Isla Bouvet

en: BW
es: Botsuana

en: BY
es: Bielorrusia

en: BZ
es: Belice

en: CA
es: Canadá

en: CC
es: Islas Cocos

en: CD
es: Congo, República Democrática del

en: CF
es: República Centroafricana

en: CG
es: Congo

en: CH
es: Suiza

en: CI
es: Costa de Marfil

en: CK
es: Islas Cook

en: CL
es: Chile

en: CM
es: Camerún

en: CN
es: China

en: CO
es: Colombia

en: CR
es: Costa Rica

en: CU
es: Cuba

en: CV
es: Cabo Verde

en: CW
es: Curazao

en: CX
es: Isla de Navidad

en: CY
es: Chipre

en: CZ
es: República Checa

en: DE
es: Alemania

en: DJ
es: Yibuti

en: DK
es: Dinamarca

en: DM
es: Dominica

en: DO
es: República Dominicana

en: DZ
es: Argelia

en: EC
es: Ecuador

en: EE
es: Estonia

en: EG
es: Egipto

en: EH
es: Sahara Occidental

en: ER
es: Eritrea

en: ES
es: España

en: ET
es: Etiopía

en: FI
es: Finlandia

en: FJ
es: Fiyi

en: FK
es: Islas Malvinas

en: FM
es: Micronesia, Estados Federados de

en: FO
es: Islas Feroe

en: FR
es: Francia

en: GA
es: Gabón

en: GB
es: Reino Unido

en: GD
es: Granada

en: GE
es: Georgia

en: GF
es: Guayana Francesa

en: GG
es: Guernsey

en: GH
es: Ghana

en: GI
es: Gibraltar

en: GL
es: Groenlandia

en: GM
es: Gambia

en: GN
es: Guinea

en: GP
es: Guadalupe

en: GQ
es: Guinea Ecuatorial

en: GR
es: Grecia

en: GS
es: Islas Georgias del Sur y Sandwich del Sur

en: GT
es: Guatemala

en: GU
es: Guam

en: GW
es: Guinea-Bissau

en: GY
es: Guyana

en: HK
es: Hong Kong

en: HM
es: Islas Heard y McDonald

en: HN
es: Honduras

en: HR
es: Croacia

en: HT
es: Haití

en: HU
es: Hungría

en: ID
es: Indonesia

en: IE
es: Irlanda

en: IL
es: Israel

en: IM
es: Isla de Man

en: IN
es: India

en: IO
es: Territorio Británico del Océano Índico

en: IQ
es: Irak

en: IR
es: Irán, República Islámica de

en: IS
es: Islandia

en: IT
es: Italia

en: JE
es: Jersey

en: JM
es: Jamaica

en: JO
es: Jordania

en: JP
es: Japón

en: KE
es: Kenia

en: KG
es: Kirguistán

en: KH
es: Camboya

en: KI
es: Kiribati

en: KM
es: Comoras

en: KN
es: San Cristóbal y Nieves

en: KP
es: Corea del Norte

en: KR
es: Corea del Sur

en: KW
es: Kuwait

en: KY
es: Islas Caimán

en: KZ
es: Kazajistán

en: LA
es: Laos

en: LB
es: Líbano

en: LC
es: Santa Lucía

en: LI
es: Liechtenstein

en: LK
es: Sri Lanka

en: LR
es: Liberia

en: LS
es: Lesoto

en: LT
es: Lituania

en: LU
es: Luxemburgo

en: LV
es: Letonia

en: LY
es: Libia

en: MA
es: Marruecos

en: MC
es: Mónaco

en: MD
es: Moldavia, República de

en: ME
es: Montenegro

en: MF
es: San Martín (parte francesa)

en: MG
es: Madagascar

en: MH
es: Islas Marshall

en: MK
es: Macedonia

en: ML
es: Malí

en: MM
es: Myanmar (Birmania)

en: MN
es: Mongolia

en: MO
es: Macao

en: MP
es: Islas Marianas del Norte

en: MQ
es: Martinica

en: MR
es: Mauritania

en: MS
es: Monserrat

en: MT
es: Malta

en: MU
es: Mauricio

en: MV
es: Maldivas

en: MW
es: Malaui

en: MX
es: México

en: MY
es: Malasia

en: MZ
es: Mozambique

en: NA
es: Namibia

en: NC
es: Nueva Caledonia

en: NE
es: Níger

en: NF
es: Isla Norfolk

en: NG
es: Nigeria

en: NI
es: Nicaragua

en: NL
es: Países Bajos

en: NO
es: Noruega

en: NP
es: Nepal

en: NR
es: Nauru

en: NU
es: Niue

en: NZ
es: Nueva Zelanda

en: OM
es: Omán

en: PA
es: Panamá

en: PE
es: Perú

en: PF
es: Polinesia Francesa

en: PG
es: Papua Nueva Guinea

en: PH
es: Filipinas

en: PK
es: Paquistán

en: PL
es: Polonia

en: PM
es: San Pedro y Miquelón

en: PN
es: Islas Pitcairn

en: PR
es: Puerto Rico

en: PS
es: Palestina, Estado de

en: PT
es: Portugal

en: PW
es: Palaos

en: PY
es: Paraguay

en: QA
es: Catar

en: RE
es: Reunión

en: RO
es: Rumanía

en: RS
es: Serbia

en: RU
es: Rusia

en: RW
es: Ruanda

en: SA
es: Arabia Saudí

en: SB
es: Islas Salomón

en: SC
es: Seychelles

en: SD
es: Sudán

en: SE
es: Suecia

en: SG
es: Singapur

en: SH
es: Santa Elena, Ascensión y Tristán de Acuña

en: SI
es: Eslovenia

en: SJ
es: Svalbard y Jan Mayen

en: SK
es: Eslovaquia

en: SL
es: Sierra Leona

en: SM
es: San Marino

en: SN
es: Senegal

en: SO
es: Somalia

en: SR
es: Surinam

en: SS
es: Sudán del Sur

en: ST
es: Santo Tomé y Príncipe

en: SV
es: El Salvador

en: SX
es: Sint Maarten (parte neerlandesa)

en: SY
es: Siria, República Árabe

en: SZ
es: Suazilandia

en: TC
es: Islas Turcas y Caicos

en: TD
es: Chad

en: TF
es: Tierras Australes y Antárticas Francesas

en: TG
es: Togo

en: TH
es: Tailandia

en: TJ
es: Tayikistán

en: TK
es: Tokelau

en: TL
es: Timor Oriental

en: TM
es: Turkmenistán

en: TN
es: Túnez

en: TO
es: Tonga

en: TR
es: Turquía

en: TT
es: Trinidad y Tobago

en: TV
es: Tuvalu

en: TW
es: Taiwán

en: TZ
es: Tanzania, República Unida de

en: UA
es: Ucrania

en: UG
es: Uganda

en: UM
es: Islas Ultramarinas Menores de Estados Unidos

en: US
es: Estados Unidos

en: UY
es: Uruguay

en: UZ
es: Uzbekistán

en: VA
es: Ciudad del Vaticano

en: VC
es: San Vicente y las Granadinas

en: VE
es: Venezuela, República Bolivariana de

en: VG
es: Islas Vírgenes Británicas

en: VI
es: Islas Vírgenes de los Estados Unidos

en: VN
es: Vietnam

en: VU
es: Vanuatu

en: WF
es: Wallis y Futuna

en: WS
es: Samoa

en: XK
es: Kosovo

en: YE
es: Yemen

en: YT
es: Mayotte

en: ZA
es: Sudáfrica

en: ZM
es: Zambia

en: ZW
es: Zimbabue
