aimeos-core - en to de translation catalogue (250 entries)

en: AD
de: Andorra

en: AE
de: Vereinigte Arabische Emirate

en: AF
de: Afghanistan

en: AG
de: Antigua und Barbuda

en: AI
de: Anguilla

en: AL
de: Albanien

en: AM
de: Armenien

en: AO
de: Angola

en: AQ
de: Antarktika

en: AR
de: Argentinien

en: AS
de: Amerikanisch-Samoa

en: AT
de: Österreich

en: AU
de: Australien

en: AW
de: Aruba

en: AX
de: Åland

en: AZ
de: Aserbaidschan

en: BA
de: Bosnien und Herzegowina

en: BB
de: Barbados

en: BD
de: Bangladesch

en: BE
de: Belgien

en: BF
de: Burkina Faso

en: BG
de: Bulgarien

en: BH
de: Bahrain

en: BI
de: Burundi

en: BJ
de: Benin

en: BL
de: Saint-Barthélemy

en: BM
de: Bermuda

en: BN
de: Brunei Darussalam

en: BO
de: Bolivien

en: BQ
de: Bonaire, Sint Eustatius und Saba (Niederlande)

en: BR
de: Brasilien

en: BS
de: Bahamas

en: BT
de: Bhutan

en: BV
de: Bouvetinsel

en: BW
de: Botswana

en: BY
de: Belarus (Weißrussland)

en: BZ
de: Belize

en: CA
de: Kanada

en: CC
de: Kokosinseln

en: CD
de: Kongo, Demokratische Republik

en: CF
de: Zentralafrikanische Republik

en: CG
de: Republik Kongo

en: CH
de: Schweiz

en: CI
de: Côte d’Ivoire

en: CK
de: Cookinseln

en: CL
de: Chile

en: CM
de: Kamerun

en: CN
de: China, Volksrepublik

en: CO
de: Kolumbien

en: CR
de: Costa Rica

en: CU
de: Kuba

en: CV
de: Kap Verde

en: CW
de: Curaçao

en: CX
de: Weihnachtsinsel

en: CY
de: Zypern

en: CZ
de: Tschechische Republik

en: DE
de: Deutschland

en: DJ
de: Dschibuti

en: DK
de: Dänemark

en: DM
de: Dominica

en: DO
de: Dominikanische Republik

en: DZ
de: Algerien

en: EC
de: Ecuador

en: EE
de: Estland

en: EG
de: Ägypten

en: EH
de: Westsahara

en: ER
de: Eritrea

en: ES
de: Spanien

en: ET
de: Äthiopien

en: FI
de: Finnland

en: FJ
de: Fidschi

en: FK
de: Falklandinseln

en: FM
de: Mikronesien

en: FO
de: Färöer

en: FR
de: Frankreich

en: GA
de: Gabun

en: GB
de: Vereinigtes Königreich Großbritannien und Nordirland

en: GD
de: Grenada

en: GE
de: Georgien

en: GF
de: Französisch-Guayana

en: GG
de: Guernsey (Kanalinsel)

en: GH
de: Ghana

en: GI
de: Gibraltar

en: GL
de: Grönland

en: GM
de: Gambia

en: GN
de: Guinea

en: GP
de: Guadeloupe

en: GQ
de: Äquatorialguinea

en: GR
de: Griechenland

en: GS
de: Südgeorgien und die Südlichen Sandwichinseln

en: GT
de: Guatemala

en: GU
de: Guam

en: GW
de: Guinea-Bissau

en: GY
de: Guyana

en: HK
de: Hongkong

en: HM
de: Heard und McDonaldinseln

en: HN
de: Honduras

en: HR
de: Kroatien

en: HT
de: Haiti

en: HU
de: Ungarn

en: ID
de: Indonesien

en: IE
de: Irland

en: IL
de: Israel

en: IM
de: Insel Man

en: IN
de: Indien

en: IO
de: Britisches Territorium im Indischen Ozean

en: IQ
de: Irak

en: IR
de: Iran, Islamische Republik

en: IS
de: Island

en: IT
de: Italien

en: JE
de: Jersey

en: JM
de: Jamaika

en: JO
de: Jordanien

en: JP
de: Japan

en: KE
de: Kenia

en: KG
de: Kirgisistan

en: KH
de: Kambodscha

en: KI
de: Kiribati

en: KM
de: Komoren

en: KN
de: St. Kitts und Nevis

en: KP
de: Korea, Demokratische Volksrepublik (Nordkorea)

en: KR
de: Korea, Republik (Südkorea)

en: KW
de: Kuwait

en: KY
de: Kaimaninseln

en: KZ
de: Kasachstan

en: LA
de: Laos, Demokratische Volksrepublik

en: LB
de: Libanon

en: LC
de: St. Lucia

en: LI
de: Liechtenstein

en: LK
de: Sri Lanka

en: LR
de: Liberia

en: LS
de: Lesotho

en: LT
de: Litauen

en: LU
de: Luxemburg

en: LV
de: Lettland

en: LY
de: Libyen

en: MA
de: Marokko

en: MC
de: Monaco

en: MD
de: Moldawien (Republik Moldau)

en: ME
de: Montenegro

en: MF
de: Saint-Martin

en: MG
de: Madagaskar

en: MH
de: Marshallinseln

en: MK
de: Mazedonien

en: ML
de: Mali

en: MM
de: Myanmar (Burma)

en: MN
de: Mongolei

en: MO
de: Macao

en: MP
de: Nördliche Marianen

en: MQ
de: Martinique

en: MR
de: Mauretanien

en: MS
de: Montserrat

en: MT
de: Malta

en: MU
de: Mauritius

en: MV
de: Malediven

en: MW
de: Malawi

en: MX
de: Mexiko

en: MY
de: Malaysia

en: MZ
de: Mosambik

en: NA
de: Namibia

en: NC
de: Neukaledonien

en: NE
de: Niger

en: NF
de: Norfolkinsel

en: NG
de: Nigeria

en: NI
de: Nicaragua

en: NL
de: Niederlande

en: NO
de: Norwegen

en: NP
de: Nepal

en: NR
de: Nauru

en: NU
de: Niue

en: NZ
de: Neuseeland

en: OM
de: Oman

en: PA
de: Panama

en: PE
de: Peru

en: PF
de: Französisch-Polynesien

en: PG
de: Papua-Neuguinea

en: PH
de: Philippinen

en: PK
de: Pakistan

en: PL
de: Polen

en: PM
de: Saint-Pierre und Miquelon

en: PN
de: Pitcairninseln

en: PR
de: Puerto Rico

en: PS
de: Staat Palästina

en: PT
de: Portugal

en: PW
de: Palau

en: PY
de: Paraguay

en: QA
de: Katar

en: RE
de: Réunion

en: RO
de: Rumänien

en: RS
de: Serbien

en: RU
de: Russische Föderation

en: RW
de: Ruanda

en: SA
de: Saudi-Arabien

en: SB
de: Salomonen

en: SC
de: Seychellen

en: SD
de: Sudan

en: SE
de: Schweden

en: SG
de: Singapur

en: SH
de: St. Helena

en: SI
de: Slowenien

en: SJ
de: Svalbard und Jan Mayen

en: SK
de: Slowakei

en: SL
de: Sierra Leone

en: SM
de: San Marino

en: SN
de: Senegal

en: SO
de: Somalia

en: SR
de: Suriname

en: SS
de: Südsudan

en: ST
de: São Tomé und Príncipe

en: SV
de: El Salvador

en: SX
de: Sint Maarten

en: SY
de: Syrien, Arabische Republik

en: SZ
de: Swasiland

en: TC
de: Turks- und Caicosinseln

en: TD
de: Tschad

en: TF
de: Französische Süd- und Antarktisgebiete

en: TG
de: Togo

en: TH
de: Thailand

en: TJ
de: Tadschikistan

en: TK
de: Tokelau

en: TL
de: Osttimor

en: TM
de: Turkmenistan

en: TN
de: Tunesien

en: TO
de: Tonga

en: TR
de: Türkei

en: TT
de: Trinidad und Tobago

en: TV
de: Tuvalu

en: TW
de: Republik China (Taiwan)

en: TZ
de: Tansania, Vereinigte Republik

en: UA
de: Ukraine

en: UG
de: Uganda

en: UM
de: United States Minor Outlying Islands

en: US
de: Vereinigte Staaten von Amerika

en: UY
de: Uruguay

en: UZ
de: Usbekistan

en: VA
de: Vatikanstadt

en: VC
de: St. Vincent und die Grenadinen

en: VE
de: Venezuela

en: VG
de: Britische Jungferninseln

en: VI
de: Amerikanische Jungferninseln

en: VN
de: Vietnam

en: VU
de: Vanuatu

en: WF
de: Wallis und Futuna

en: WS
de: Samoa

en: XK
de: Kosovo

en: YE
de: Jemen

en: YT
de: Mayotte

en: ZA
de: Südafrika

en: ZM
de: Sambia

en: ZW
de: Simbabwe
